MENÜ

Biyodizel Üretim Tesisi

Ünka Mühendislik olarak  projelerimizde amacımız tüm çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin katkılarıyla müşterilerimize kaliteli, güvenli, çevre dostu, ekonomik biyodizel yakıt prosesi üretmektir. Biyodizel bitkisel yağlardan üretilen dizel yakıttır. Her tür bitkisel yağ ve atık yağdan biyodizel üretmek mümkündür. Bu yağların biyodizele dönüştürülmesini sağlayan sürece transesterifikasyon denilmektedir.

Günümüzde yağlardan biyodizel üretimi için üç temel yol izlenmektedir. Bunlar; baz katalizi ile yağın transesterifikasyonu, doğrudan asit katalizi ile yağın transesterifikasyonu ve yağın, yağ asitlerine çevrilmesiyle biyodizele dönüştürülmesi yöntemleridir. Unka Mühendislik de imal edilen  biyodizel prosesleri, en ekonomik yöntem olan ve sadece düşük sıcaklık ve basınç gerektirip yaklaşık % 98 verim elde edilebilen, baz katalizli transesterifikasyon yöntemi ile üretilmektedir.

Biyodizelin çevre dostu olmasının yanı  sıra bilinen diğer avantajları arasında benzin ve dizelin pahalı olduğu Türkiye gibi ülkelerde rekabeti artırarak fiyatların düşmesine katkı sağlaması, petrol dizeline oranla daha iyi bir yağlayıcı olduğundan motorun ömrünü uzatması, alevlenme ısısının(flash point) yüksekliği nedeniyle daha güvenlikli olması, yerli üretim sayesinde ithal bağımlılığını ortadan kaldırması amaçlanmaktadır.

Petrolün yaklaşık % 92’sini ve toplam enerjisinin % 72’sini ithalatla karşılayan ülkemizde, biyodizel ve diğer alternatif enerji kaynaklarının üretiminin artmasının enerji arzına önemli katkıları olacaktır.